Magyarok Nagyasszonya
Templomok
/ Bajcsa

Magyarok Nagyasszonya

templom

Bajcsa 1981-től közigazgatásilag Nagykanizsához tartozó egykori község, a várostól 8 km-re délnyugatra.

Bajcsa néven nem szerepel a középkori oklevelekben. A mai településtől keletre, a homokbánya északi felében azonban előkerültek egy középkori falu maradványai, amely nagy valószínűséggel azonosítható a forrásokban szereplő Venéce faluval (nem összetévesztendő Ventével, a mai Petriventével).

A templom története

A bajcsai Magyarok Nagyasszonya Templom a szepetneki plébániától 11,85 km-re fekszik.

Korábban csak egy haranglábja volt az iskolaépületben, ez került át a templomba.

A templom a zalaegerszegi Czigány István tervei alapján 1997-ben épült. Az alapkövet 1997 május elsején tették le, október 12-ére elkészült az épület.

Az egytornyú, kisméretű épület sikeresen ötvözi a hagyományokat a modern építészeti intuícióval. Hasáb alakú tornya a hajó tengelyéhez képest 45˚-kal elforgatott, hasonlóan kettőzött szentélyrészéhez. Utóbbi ezáltal élben végződik. Az eltérő irányultságú épületrészek izgalmas játékához társul a három-három függőlegesen kettőzött oldalablak, melyek felül a tetőhöz meredek fiók-tetőcskékkel csatlakoznak. Homlokzati előtere a toronnyal egyező szélességű, gúla alakú tetőrészét két egyszerű oszlop tartja. Dísztelen bejáratához négy lépcsőfok vezet.

Berendezése hagyományos jellegű, Zábori Zoltán készítette főoltár-freskója a Magyarok Nagyasszonyát ábrázolja a magyar szentek társaságában. Mellékoltára nincs. A berendezés tűzzománc sorozata Hertai Mária, üvegablakai id. Mohai Attila munkái. A keresztúti képek Tóth Károly művei.

A harang Seltenhofer Frigyes fiai gyárában készült Sopronban. Az öntés éve 1921. A paláston látható öntésszám: 3466. A mérések alapján az alsó átmérője 62 cm, a súlya körülbelül 100-120 kg. A paláston látható dombormű az elmúlt 100 évben megkopott, nem azonosítható. Az alatta lévő felirat: Készíttették Bajcsa ájtatos hívei 1921. évben. Pártázatán olvasható felirat: Öntötték Seltenhofer Frigyes fiai harangöntő gyárában, Sopronban.

A harang fém harangszekéren van elhelyezve, fém jármon függ. A mechanika és az elektronika lassan tisztításra, zsírozásra (felújításra) szorul. A harang ütője és nyelve megkopott, cseréje hamarosan esedékes. A tartószerkezet újrafestése a korrodáció megelőzése miatt szükséges.

Galéria

Tudjon meg a Szepetneki Plébánia többi templomát is!

Maecenas sed euismod urna. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Proin blandit turpis vel sodales eleifend...